Eylül 2010 63.Sayı  


Magazin
Helal sana, Sibel Yıldırım
30.09.2010
Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı''nda yetişti. Ekonomik sıkıntılar yüzünden üniversiteye kaydını yaptıramadı. Ama Samsunlu sanatçı Sibel Yıldırım öyle bir albüm yaptı ki, tüm müzik otoritelerine "Helal Sana" dedirtti
Samsun’da son yıllarda uygulanan yanlış politikalar kentin kimliğine de zarar veriyor. Son yıllarda enerji üretim ve depolama merkezi gibi algılanan, mobil santraller kurulan, termik santrallerle gündeme gelen Samsun, aslında bir sanatçı üretim merkezi. Ki, dünyada en zor yetişen şeydir sanatçıdır..

Samsun bugüne kadar Sanat Dünyası’na pek çok değer kazandırdı. Yıldıray Çınar, Orhan Gencebay, Ferhan Şensoy, Levent Kırca ve daha niceleri. Ve kim bilir daha niceleri çıkacak Samsun’un bağrından. İşte, Sibel Yıldırım, Samsun’un yetiştirdiği yeni değerlerden biri.

Sibel Yıldırım’ın alçak gönüllülüğü elbette “Onlar bizim pirimiz, Orhan Gencebay, Yıldıray Çınar, Orhan Hakalmaz’la aynı kentte doğmuş olmak, Samsunlu olmak bile benim için büyük bir gurur kaynağı” dese de önümüzdeki günlerde adını çok sık duyacaksınız Sibel Yıldırım’ın…

Çalışmaları nedeniyle sürekli İstanbul’da olan ve bir süre önce Büyük Samsun Oteli’nde düzenlenen muhteşem bir geceyle ilk albümünü piyasaya süren Sibel Yıldırım’a Samsun TİME Dergisi okurları için sorular sorduk. Başarının sırrını çözmemiz gerekiyordu…

- Sibel Yıldırım, ilk albümünüzle müthiş bir çıkış yakaladınız. Bu yılların birikiminin sonucu olsa gerek. Onun için o ilk yıllardan başlayalım; bize kendinizi anlatır mısınız?
- 1982 yılında Çarsamba Çınarlıkta doğdum. İlkokulu Eyercili Köyü’nde okurken babamı kaybettim. Orta okulu Samsun İlkadım’da okudum. Ardından 19mayıs Lisesı’ni bitirdim.
Bu arada Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına katıldım. Türk Sanat Müziği Bölümüne başladım. Böylelikle müzik yaşamına da adım atmış oldum.
- Tavırlarınız, şarkılarınız ve duruşunuzla adeta birkaç üniversite bitirmiş gibisiniz. Lise’den sonra devam etmediniz mi?
- Maalesef, liseden sonra üniversiteyi de kazanmama rağmen ailemin maddi sıkıntıları nedeniyle kaydımı yaptıramadım.
- Peki, ilk kez sahneyle tanışmanız nasıl oldu. İlk sahne heyecanınız nasıldı?
- Çok ilginçtir, ilk konserimi yıllar önce Samsun Büyük Otel’de verdim. Hiç unutmuyorum, Sayın Valimiz Muammer Güler’in Samsun’a atandığı gündü. Sayın valimiz için “Hoş geldin” gecesi düzenlenmişti.
- Nasıldı, neyler hissettin, ilk heyecanı nasıl bir şey?
- Çok güzeldi. Sayın Valimiz Muammer Güler.beyefendi ve sevgili eşinin o günkü tepkisi beni çok mutlu etti. İlk iltifatlarımı orada aldım. Bizzat gelip tebrik ettiler, çok gurur verici bir geceydi.
- O gecenin hayatınızda büyük etkisi var anlaşılan. Nasıl bir sonuç yarattı sizde Sayın vali ve eşinin iltifatları?
- Evet, o geceden sonra profesyonel olarak sanat yapmaya, sanatı aramaya, sanat öğrencisi olmaya karar verdim. Zaten hızlı bir şekilde de her yerden teklif gelmeye başlamıştı.
Festivaller, halk konserleri, özel davetler vs.  Ardından da Kanal S’de “Sibel ile ses nefes” adlı programa başladım. Müzik- eğlence programıydı, 3yıl devam etti. Daha sonra yine aynı kanalda,.haftanın 3 günü “Sibel ile Samsun’da sabah” programını yaptım. Yaklaşık iki yıl da o program sürdü.  Samsun’da artık bir Sibel Yıldırım adı yer etti. Hatta Samsun sınırlarını zorlayıp il dışından da konser teklifleri alınca İstanbul’a gitmeye karar verdim.
- Dur daha bismillah, ne yaptın İstanbul’da, Unkapanı’na mı gittin?
- Kral Karadeniz TV ile çalışmaya başladım. “İlle de Sibel Show” isimli programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendim.
- Bu albüm yapma gikri nasıl oluştu kafanızda?
- Albüm fikri de Kral Karadeniz TV’de çalışırken şekillenmeye başladı. Zaten bunun için alt yapım hazırdı ve herkeste bir beklenti vardı. Geç bile kalmıştım.
- Bu kadar güzel eserler nasıl ortaya çıktı. Sözleri kim yazdı, kim besteledi?
- Çok değerli dostum Derya Demir, bu konuda beni hem zorladı hem yüreklendirdi.
Kendisinin çok güzel şiirleri vardı. Bir gün söz ve müziği kendisine ait olan bir eserle beni buluşturdu ve ardından yaklaşık bir yıl beraber calıştık. Bir çok esere vardı. Hepsi birbirinden güzeldi. Albümdeki parçaları zorlanarak seçtik. Albüme koyamadıklarımız da çok güzeldi.
- İlk albüm nasıl çıktı?
- İlk albüm de o eserler arasından çıktı zaten.  Ben buradan hem Derya Demır’e ve bize ev sahipliği yapan yapımcımız sevgili Kerem Özdemir e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bana maddi manevi katkılarını esirgemeyen dostlarım var tabi. Özellikle beni hiç yalnız bırakmayan, müzik anlamında da çok yetenekli  bulduğum dostum Musa Bektaş, değerli Müslüm Çamuroğlu ve Holllywood Kuafor Hasan Bişgin’e sonsuz teşekkürlerimi  sunuyorum.
- Gelelim albümün galasına. İlk kez Samsun Büyük Otel’de sahne almıştın. İlk albümün galasını da aynı mekanda yaptın, nasıl geçti?
- Çok muhteşemdi. Samsun Büyük Oteli olması benim için anlamlı tabi. Kanal S ve AKS TV ile Kral Karadeniz o gecemizi canlı yayınladı. Çok güzel bir iş çıkarttığımı düşünüyorum. Albüm de çok güzel oldu. Ben dinlerken keyif alıyorum. Tabi en önemlisi dinleyicilerimizin keyif alması ve su ana kadar aldığım tepkiler çok olumlu. Çok mutlu oluyorum.ve tekrar bu güzel eserlerin sahibi sevgili Derya Demir.e teşekkür ediyorum…
- Derya Demir’le görüşme şansımız var mı? Yoksa perde arkasında kalmayı mı tercih ediyor?
- Kendisi şu an Hakkari Şemdinli’de. Binbaşı olarak görevine devam ediyor. İnşallah aramıza döner ve güzel eserlerine devam eder.
- Albüm çıktıktan sonra neler oldu, hayatın da neler değişti?
- Albüm çıktıktan sonra çok güzel tepkiler aldığımızı söylemiştim. Bu ulusal olma yolunda önemli getiriler sağladı. Artık daha çok aranan ve istenen sanatçı olmaya başladım. “Bu şehirle ben” ve “Samsun” adlı eserimizin klip çekimlerini yaptık. Yakında bu klipler yayınlanmaya başlayacak.
- Bu kadar şeyi tek başınıza mı yaptınız? Sponsorlarınız kimler?
- Bunu sormasanız çok iyi olurdu. Özellikle ifade etmek isterim ki, bu çalışmamda fazla destek alamadım, sponsor anlamında soyluyorum. Söz verip de beni yarı yolda bırakanlar mı istersiniz, son anda telefonlarımıza çıkmayanlar mı? Ben buradan onlara da teşekkür ediyorum. Çünkü er kişileri ve diğerlerini ayırt etmeme yardımcı oldular. Bu da benim için bir kazanımdır.
- Bundan sonra neleri öngörüyorsunuz?
- Bundan sonrası benim için çok daha iyi olacaktır, buna yürekten inanıyorum. İnşallah unutulmazlar listesinde, ilk sıralarda yerimi alacağım. Albümümüzün adı yine sevgili Derya Demire ait, “Helal sana”…. Ben de buradan “Herkese bizden helal olsun” diyorum.  Çok yakında tüm müzik marketlerde olacağız. “Helal Sana” kolay unutulmayacak.
 
Bu sayfayı paylaşın
 
 
Rakiplerini yanında isteyen örnek işadamı
 


Ayaz İnşaat, sektörün ...
Samsun''da inşaat sektörü de son yılların en hareketli dönemini yaşıyor. Ayaz Grup''a bağlı Ayaz İnşaat da Atakum''da bulunan Mediva Hastanesi''nin hemen yanında Çağla Park Konutları''yla 66 dair... DEVAMI
Helal sana, Sibel Yıld...
Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı''nda yetişti. Ekonomik sıkıntılar yüzünden üniversiteye kaydını yaptıramadı. Ama Samsunlu sanatçı Sibel Yıldırım öyle bir albüm yaptı ki, tüm müzik otor... DEVAMI
Karadeniz'in incisi Ya...
Birçoğumuz tatili, Deniz-kum-güneş" diye tarif ederiz. Oysa alternatif turizm sadece "Deniz-kum-güneş" değil. Samsun''u ve Yakakent''i bilenler mutlaka alternatif turizmi de bilir. Denizden, kum... DEVAMI
Kayıt dışı tarihe karı...
Kısa adı TÜTEV olan Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı Samsun Şube Başkanı Dursun Aksoy, TÜTEV''in meslek odasından farklı bir yapısı olduğunu belirterek, kayıtlı istihdamın teşviki için büyük çaba h... DEVAMI